Predstavujeme Vám fascinujúci januárový drahokam. Je ním zmyselný granát, ktorý patrí medzi jeden z najrozmanitejších. Drahokam je rovnako symbolom pripomínajúcim 2. výročie svadby.
Fascinujúce farebné odlesky
Granát je zoskupenie viacerých minerálov- almandín, pyrop, spessartín, grossulár a andradit. Jeho farebné varianty (odtiene oranžovej, červenej, hnedej, zelenej, žltej, ružovej a fialovej,…) sa preto blížia k počtu viac ako 20 druhov. Prvotným náleziskom drahokamu je Česká republika, v ktorej našli obrovské náleziská červeného granátu už koncom 16. storočia. Ťažba a jeho spracovanie u našich susedov prebieha do dnešného dňa. Drahokam sa dnes ťaží a vyskytuje aj na iných miestach, ako napríklad v Juhoafrickej republike (Kapsko), Mjanmarsku, Brazílii, Tanzánii, v USA, či Rusku.
Historický pôvod a úchvatná jedinečnosť
Granát je ľudstvu známy už od doby bronzovej, kedy ako drahokam vsadený do náhrdelníkov zdobil telá faraónov starovekého Egypta. V obľube ho mali rovnako aj starovekí duchovní a šľachtici. Granátové prstene sa dokonca používali aj na zapečatenie dôležitých dokumentov. Názov drahokamu pochádza z latinského slova “granatum”, ktoré symbolizuje semienka granátového jablka. Je jedinečný svojou sýto červenou farbou.
Magická sila drahokamu
Granát je po stáročia považovaný za kameň lásky a oddanosti. Je výnimočný svojou schopnosťou dodávať energiu. Pomáha v krízových situáciách, zvyšuje vitalitu a podporuje fantáziu. Prispieva k majiteľovmu úspechu a väčšiemu bohatstvu. Drahokam disponuje schopnosťou varovania pred blížiacim sa nebezpečenstvom. Po dlhé roky sa používa aj ako ochranný amulet. Dodáva odvahu a do života vnáša povzbudzujúcu nádej aj v situáciách, v ktorých sami nepoznáme východisko. Drahokam granát ponúka mnohé benefity aj zo zdravotného hľadiska. Používa sa pri liečbe srdcovocievnych ochorení, blahodárne vplýva na činnosť srdca a pľúc. Prečisťuje krv, pôsobí protizápalovo, pomáha pri vstrebávaní vitamínov a minerálov a regeneruje naše jedinečné DNA.
Cenné miesto v histórii
Historicky najslávnejším granátovým šperkom bola antická korunka do vlasov, vytvorená za čias viktoriánskej éry. Tento jedinečný šperk bol zhotovený z červeného granátu druhu pyrop, ktorý pochádzal z Českej republiky. V roku 1937 ho manželia Hrdličkovci darovali výskumno-vzdelávacej inštitúcii v Spojených štátoch – Smithsonianskému inštitútu. Druhým rovnako známym šperkom, ktorý zdobil granát bola kvetinová brošňa z 19. storočia. V roku 1996 sa vydražila za neuveriteľných 128 254 eur.
Starostlivosť o drahokam
Podľa Mohsovej stupnice tvrdosti zastáva pozíciu čísla 6,5 až 7,5 čo znamená, že je náchylným drahokamom, čo sa týka jeho poškodenia nesprávnou manipuláciou. Drahokam je vďaka svojej tvrdosti ideálnym kandidátom na osadenie do prsteňov, naušníc a príveskov, ktoré dokonale obohatí svojou krásou. Odborníci v Egne neodporúčajú, aby ste drahokam súčasne nosili aj s inými drahokamami. Pri nevhodnom zaobchádzaní by sa mohol poškriabať a rovnako znehodnotiť aj iné (mäkšie) drahokamy, akými sú napríklad perly. V prípade starostlivosti odporúčame použiť mäkkú kefku s teplou mydlovou vodou. Pokiaľ chcete využiť dôkladnejšie ultrazvukové čistenie, odporúčame Vám vyhľadať profesionálov. V šperkárskej dielni Egne Vám so všetkým s radosťou pomôžeme.
Viac sa o tomto fascinujúcom drahokame môžete dočítať TU.