Predstavujeme februárový drahokam: ametyst. Ametyst, ktorý predstavuje purpurovú odrodu kremeňa je reprezentantom februárových oslávencov a 6. výročia svadby. Jeho meno pochádza z gréckeho slova „ametystos“, čo v preklade znamená „liek proti opilosti“. Za svoju nádhernú fialovú, až levanduľovú farbu vďačí najmä prítomnosti hliníka a železa. Tento drahokam si zachováva svoju tvrdosť, hmotnosť a úžasný lom svetla. V minulosti si ho mohli dovoliť iba bohatí ľudia, avšak v dnešnej dobe je cenovo oveľa prijateľnejší a dostupnejší aj širšej verejnosti.
Do 19. storočia bolo hlavným zdrojom ametystu Rusko, až dokým sa v Brazílii nenašli jeho ďalšie ložiská, vďaka čomu je dnes práve Brazília hlavným dodávateľom ametystu. Mimo spomenutých miest, sa drahokam ťaží aj v Afrike a Južnej Amerike.
Ochranný talizman s kráľovskými vlastnosťami
Ak ste sa narodili vo februári, vašim ochranným kameňom je práve ametyst. Fialová farba je už po stáročia považovaná za jeden z mnohých symbolov kráľovských hodnôt. Aj vďaka tomu sa stal v priebehu histórie ametyst nezameniteľnou súčasťou viacerých korunovačných klenotov. Nachádza sa v početných kráľovských rodinách od Európy, až po Áziu. Máte niekoho, kto pre Vás znamená celý svet a považujete ho za svojho kráľa alebo kráľovnú? Doprajte mu na ochranu mimoriadny darček v podobe ametystového šperku.
Dokonalý symbol stability, inšpirácie a vnútornej sily
Ametyst je mimoriadne účinný kameň s obrovskou ochrannou silou pre myseľ, ktorú dokáže upokojiť, aj povzbudiť. ymbolom osobného posilnenia a vnútornej sily. Sila drahokamu údajne lieči opilosť a podporuje rast podnikateľských príležitostí. U kresťanov je symbolom skromnosti, pokory, stability a vnútornej sily. Drahokam považujeme za kameň snov a budúcnosti, s čím je priamo spojená aj premena k lepšiemu “ja”. Drahokam vo svojom nositeľovi podporuje lásku a túžbu pomáhať ostatným.
Cenné rady ohľadom každodennej starostlivosti
Ametyst je vhodný na každodenné nosenie v prsteňoch, aj iných šperkoch. V priebehu času ale môže, rovnako ako iné drahokamy vykazovať opotrebovanie a vyžadovať si vyleštenie. Keďže je náchylnejší na poškodenie ako tvrdšie drahokamy (napríklad diamanty), hrozí mu poškriabanie iných šperkov, uložených vedľa seba. Napriek tomu, že je farba pri bežnom používaní stabilná, ametyst neodporúčame vystavovať priamemu slnku, ani slanej vode.
Šperky z ametystu je možné čistiť ultrazvukovým čističom. Čistenie parou odporúčame len ak situáciu zhodnotí profesionál. Najbezpečnejšou možnosťou na čistenie, ktorú môžete urobiť aj sami doma, je použitie mäkkej kefky s jemným mydlom.
Stretnúť sa môžete aj s ametystom vyrobeným v laboratóriu. Syntetický ametyst má rovnaké chemické a fyzikálne vlastnosti ako prírodný. Je známy už od 70. rokov minulého storočia. V niektorých prípadoch je naozaj náročné rozlíšiť prírodný a syntetický ametyst. Obchodník je kupujúcemu túto informáciu ale povinný oboznámiť.