Ametyst
Podstata fialovej farby je významná pre korunovačné účely. Klenot ametyst je popri svojej kráse zároveň aj cenovo dostupný.
Podstata fialovej farby je významná pre korunovačné účely. Klenot ametyst je popri svojej kráse zároveň aj cenovo dostupný.
Ametyst bol do 19. storočia drahý rovnako ako rubín alebo smaragd. "Ametystos" v starogréčtine znamená „neopitý“ a práve preto sa verilo, že tento drahokam bráni otrave alkoholom. V dnešnej dobe je ametyst najoceňovanejšou odrodou kremeňa. Vyrábajú sa z neho rôzne dizajnérske kúsky a šperky. Vďaka svojmu fialovému až pastelovému odtieňu je pre svojich spotrebiteľov dostatočne príťažlivý.
Ametyst je kameňom mesiaca február a klenotom šiesteho a sedemnásteho výročia svadby.
Aj patrón lásky nosil ametystový prsteň vybrúsený do podoby Amora.
Podľa známeho astrológa ametyst urýchľuje inteligenciu a zbavuje sa negatívnych myšlienok.
Kryštály ametystu môžu mať rôzne veľkosti. Tento drahokam sa nachádza aj v múzeu GIA v Kalifornii a váži neuveriteľných 74,4 kilogramov.
Minerál: Kremeň
Chemický vzorec: SiO 2
Farba: fialová
Index lomu: 1,544 až 1,553
Dvojlom: 0,009
Hustota: 2,66
Mohsova tvrdosť: 7
Náleziská: Brazília, Bolívia, Južná Kórea, Afganistan, Kambodža, Kanada, Madagaskar, Keňa, Namíbia, Mexiko, Mjanmarsko, Nemecko, Perú, Rusko, Uruguai, Srí Lanka, Zambia, Česko
Existujú rôzne procesy, ktoré sa používajú na zlepšenie farby a priehľadnosti ametystu.
Akýkoľvek drahý kameň môže byť napodobnený. Buď z materiálov vyrobených človekom, alebo prírodou.
Niektoré drahokamy majú syntetické duplikáty, ktoré voľným okom nemôžeme rozoznať. Drahokamy s podobnou farbou ako ametyst sú napríklad spinel, iolit a zafír.
V Brazílii sa môže ametyst vytvárať aj v dutých, kryštálmi lemovaných geódach. Môžu byť tak veľké, že sa do nich dokonca môže človek aj postaviť.
Ametyst má prístupnú cenu. Aj väčšie kamene sú cenovo dostupné, pretože v prípade ametystu cena za karát s veľkosťou drahokamu dramaticky nerastie.
V Bolívii sa ametyst a citrín vyskytujú v rovnakých kryštáloch. Tento druh drahokamov sa nazýva ametrín, pretože je napoly fialový a napoly žltý.
Za najdokonalejšiu farbu ametystu sa považuje výrazná červenofialová až fialová farba.
Ametyst nemá viditeľné inklúzie. Väčšina z nedokonalostí sa dajú pozorovať jedine za pomoci mikroskopu.
Drahokam je brúsený do štandardných tvarov, ako napríklad okrúhlych alebo oválnych.
Aby mohol byť ametyst zasadený do rôznych šperkov, je k dispozícii v takmer všetkých veľkostiach.