Kašmír, Mjanmarsko a Srí Lanka sú 3 historicky dôležité zdroje tohto septembrového kameňa. Významné množstvo zafíru bolo okrem krajín Ázie a Afriky, nájdené aj v Austrálii, Thajsku, Kambodži, Madagaskare a v USA.
Zafíry boli okolo roku 1 881 objavené v Kašmíre, keď zosuv pôdy vysoko v Himalájach odhalil veľké množstvo zamatových kryštálov. Kamene s fazetou týchto kryštálov vytvorili povesť kašmírového zafíru ako jedného z najvyhľadávanejších drahokamov na svete. Od tej doby je výroba tohto zamatového kameňa sporadická.
Oblasť Mogok v Mjanmarsku (Barma) je ďalšou lokalitou, ktorá je známa výrobou zafíru. Zafír sa zvyčajne vyskytuje vedľa rubínových usadenín ale v oveľa menších množstvách. „Barmský“ zafír, ako ho mnohí volajú, má bohatý a intenzívny modrý odtieň, vďaka ktorému je obzvlášť cenený. Mjanmarsko je tiež známym zdrojom jadeitu, spinelu, zirkónu, ametystu, peridotu a ďalších drahých kameňov.
Aj Srí Lanka je viac ako 2 000 rokov zdrojom tohto septembrového kameňa. Modré a efektné kamene ťažené z naplavených štrkov, môžu predstavovať pozoruhodný lesk a sýtosť. Biele mliečne zafíry s názvom „geuda“ sa môžu tepelne spracovať, čím získajú bohatú modrú farbu.
Thajsko je okrem zdroja zafíru známy aj svojim hlavným brúsiacim centrom. V hustej džungli križovanej prašnými cestami ťažia zafír baníci v provincii Chanthaburi. Septembrové drahokamy z Mjanmarska a Kambodže často končia na brúsenie a vylepšenie v Chanthaburi, ktoré sú ďalej posielané do Bangkoku, do ďalšieho dôležitého centra drahokamov.