Október

Opál a turmalín sú dva kamene narodenia mesiaca október. Oba tieto drahokamy sú známe svojimi farebnými kombináciami a hovorí sa, že boli vytvorené z dúhy. Farebné spektrum opálu sa pohybuje od farieb bielej, žltej, oranžovej, čiernej, ružovo-červenej, až po modrú. Turmalín disponuje rovnako širokou škálou farieb. Je obľúbeným pre svoje vlastnosti a jedinečnosť. Na svete neexistujú dva úplne rovnaké turmalíny.

Viac o kameňoch

Opál

Turmalín

Oba tieto kamene, opál a turmalín, majú nekonečné farebné kombinácie a krásne sfarbenie. Ide o kamene, ktoré sú veľkolepé a spájajú sa s mesiacom október. Opál je amorfný minerál z kremeňa a vody. Je výsledkom silných sezónnych dažďov, ktoré spôsobujú zvlhčenie suchej pôdy v oblastiach podobných, ako je vnútrozemie Austrálie. Vzniká za pomoci presiaknutej vody nachádzajúcej sa vnútri hornín, ktorá v sebe nesie rozpustené zlúčeniny kremíka. V obdobiach sucha sa voda následne odparí a v pukline ostane usadený oxid kremičitý. Je známy pre svoju jedinečnú hru farieb, tzv. opalizáciou. Opál je drahokamom symbolizujúcim nádej. Odhaľuje nadanie, vlohy a talent. Svojmu majiteľovi pomáha nájsť naplňujúcu prácu. Drahokam v nás vzbudzuje lásku, vášeň, aj empatiu a lojalitu. Dôležitou je aj intuícia a podpora uvedomenia si vlastnej hodnoty. Druhý drahokam mesiaca október - turmalín je minerál, ktorý vytvára hranolovité kryštály s rôznymi tvarmi. Jeho zaujímavé zeleno-modré zafarbenie ovplyvňujú stopy železa a titánu. Prvok mangánu zas spôsobuje odtiene ružovej, až červenej. Každý jeden drahokam turmalínu je naozaj jedinečný. Medzi vlastnosťami drahokamu nájdeme pomoc pri potláčaní strachu, uvoľnenie negatívnej energie a silnú ochranu majiteľa. Svoje účinky preukazuje aj v záhrade, kde účinne pomáha ako insekticíd. Ničivých škodcov si drží od seba a naopak urýchľuje rast a zlepšuje kvalitu rastlín. Svojmu majiteľovi do života priťahuje inšpiráciu, harmonizáciu myšlienok, toleranciu a prosperitu v akejkoľvek oblasti.

Opál

Význam a história opálu

Hovorí sa, že názov drahokamu pochádza z Indie, kde sa v sanskrite nazýval „drahý kameň“. V starovekom Ríme ho už nazývali „opalus“. Tieto kamene sú vzácne pre svoje meniace sa farby.

Opálovú hru farieb prirovnávali rôzni spisovatelia k ohňostrojom, sopkám a galaxiám. Beduíni verili, že práve tento drahokam udržuje blesky, aby počas búrky nespadli z neba. Starovekí Gréci si mysleli, že opály udeľujú dar proroctva a ochraňujú pred chorobami. Európania ho dlho považovali za symbol čistoty, nádeje a pravdy. Tiež sa verilo, že zosobňuje cnosti a sily všetkých farebných kameňov.

Tento drahokam sa spája so 14. výročím svadby.

Pôvod opálu

Opálový kameň možno nájsť na mnohých miestach. Najproduktívnejším je Austrália, Etiópia, Mexiko a Brazília. Ďalšie ložiská boli tiež nájdené v strednej Európe, Hondurase, Indonézii, Madagaskare, Peru, Turecku a v USA.

Malé mesto, Lightning Ride, v Austrálii je známe pre výrobu cenného čierneho opálu. Ide o suchý a skalnatý kraj v ktorom je podnebie tak nemilosrdné, že sa ľudia musia skrývať v podzemí, aby sa dokázali schladiť počas silných letných horúčav.

Austrália je tiež zdrojom ďalších typov tohto októbrového drahokamu. Biely opál sa nachádza v oblastiach White Cliffs, Mintabie, Andamooka a Cooper Pedy. Boulder opál sa ťaží iba na jednom mieste na svete a to v Queenslande.

V Etiópii sa opál nachádza v provincii Wollo. Drahokamy sú v zemitých farbách od bielej, žltej, oranžovej, hnedo-červenej až po „čokoládovú“ hnedú. Ďalšia baňa v etiópskej provincii Shewa produkuje oranžový, biely a kryštálový opál. Tieto farebné poklady sú ukryté v strmých útesoch, ktoré sa týčia nad krajinou.

Quertéro, štát v Mexiku, je známy výrobou ohnivého opálu v žltej, oranžovej, červeno-oranžovej až červenej farbe.

Starostlivosť a čistenie opálu

Opál môže byť vylepšený impregnáciou olejom, voskom alebo plastom. Najbezpečnejší spôsob čistenia je použitie teplej mydlovej vody. Iné metódy čistenia môžu kameň poškodiť. Dokonca sa môže zlomiť aj prírodný opál, ak je vystavený vysokému teplu alebo náhlym zmenám teploty.

Tento októbrový kameň sa pohybuje od čísla 5 do 6, 5 na Mohsovej stupnici tvrdosti. Aby sa opály nepoškriabali, je dobré ich skladovať osobitne. Poškriabať ho môžu najmä diamanty, rubíny, zafíry a smaragdy.

Viac o opále

Turmalín

Význam a história turmalínu

Turmalín je považovaný za pomerne nový októbrový kameň. Jeho názov pochádza zo sinhálskeho slova „toramalli“ a v preklade znamená „kameň zmiešaných farieb“. Len málo drahokamov je podobných s oslnivými a farebnými turmalínmi. Možno aj to je dôvod, prečo starovekí mystici verili, že tento kameň dokáže zmeniť farbu podľa nálady. Medzi najobľúbenejšie patria ružové, červené, smaragdovo-zelené, neónovo-zelené a modrofialové drahokamy.
Vďaka svojej obrovskej farbenej škále si ho ľudia často zamieňali aj s inými drahokamami. Ruský korunovačný klenot „Ceasar’s Ruby“ je v skutočnosti červený turmalín. Španielsky dobyvateľ si v Brazílii pomýlil kryštály zeleného turmalínu so smaragdom. Vedci až v 19. storočí uznali turmalín ako významný minerálny druh.

Predpokladá sa, že rôzne farby turmalínu majú liečivé vlastnosti. Čierny chráni nositeľa a dodáva mu pocit sebavedomia. Ružový stelesňuje lásku a spája sa so súcitom a jemnosťou. Zelený podporuje odvahu, silu a vytrvalosť. Drahokam sa tiež spája s 8. výročím svadby.

Pôvod turmalínu

Októbrový drahokam, turmalín, sa najčastejšie nachádza v Brazílii, Afganistane, Pakistane, Keni, Madagaskare, Mozambiku a Kalifornii.

Väčšina brazílskeho turmalínu pochádza z pegmatitov (hornín) v štáte Minas Gerais. Koncom 80. rokov 20. storočia vstúpili na trh v štáte Paríba zelené, modré a fialové druhy. Vedci tiež zistili, že intenzívne farby boli spôsobené stopovým množstvom medi, ktoré predtým nebolo zaznamenané v žiadnom inom turmalíne. Začiatkom roku 2 000 boli v Mozambiku a Nigérii objavené drahokamy typu Paríba, ktoré svojim živým odtieňom, vyššej sýtosti farieb a väčšej vzácnosti prekonávajú ostatné turmalíny.

Južná Karolína a Maine v USA je hostiteľom niekoľkých pegmatitových miest. Viac ako storočie produkujú veľké množstvo tohto októbrového drahokamu.

Hlavné ložisko turmalínu v Maine objavili pri skúmaní miestnej oblasti dvaja chlapi v roku 1 820. Dodnes je možné nájsť v tomto kameňolome rôzne farby drahokamu. Momentálne najproduktívnejším producentom turmalínu je baňa Dunton v Maine.

V roku 1 898 sa v kalifornskom pegmatite Himalaya otvorila prvá komerčná turmalínová baňa v Kalifornii, ktorá je známa aj výrobou jemného rubelitu. Dnes len niekoľko baní v okrese San Diega produkuje kvalitný drahokamový turmalín.

Starostlivosť a čistenie turmalínu

Turmalínový kameň je podľa Mohsovej stupnice tvrdosti hodnotený na čísle 7 až 7,5. Všeobecne je vhodný na každodenné nosenie. Farebné drahokamy sú zvyčajne dostatočne stabilné a odolávajú aj svetlu a väčšine chemikálií. Teplo ich ale môže poškodiť. Najlepšie je turmalín čistiť teplou mydlovou vodou a mäkkou kefkou. Ultrazvukové a parné čističe sa v tomto prípade neodporúčajú.

Viac o turmalíne
Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.