August

Peridot, spinel a sardonyx sú tri rozdielne kamene narodenia, s rôznymi tvarmi a farbami. Kameň spinel bol donedávna podceňovaný, pretože si ho ľudia častokrát zamieňali s rubínom. Rastúci dopyt po rubíne nepriamo zapríčinil aj vzostup histórie spinelu, obľúbeného pre svoju červenú farbu. Sardonyx je pôvodný augustový kameň, s históriou dlhšou viac ako 4 000 rokov.

Viac o kameňoch

Peridot

Spinel

Sardonyx

Ak ste narodený v auguste, máte obrovský výber kameňov. Peridot, spinel a sardonyx sú tri kamene spojené s týmto mesiacom. Kameň peridot je známy tým, že vzniká v extrémnych podmienkach. Nachádza sa v zatvrdnutej láve, ktorá ho vyniesla z hĺbky zeme, podobne ako aj v meteoritoch, ktoré cestovali z vesmíru. Drahokam peridot poznali už starovekí Egypťania. Tí ho ťažili na ostrove v Červenom mori - Zabargad. Nazývali ho “drahokam slnka”. Dnes je klenotom ceneným pre svoje upokojujúce žlto-zelené odtiene. Pre svoje vlastnosti a farebný odtieň je považovaný za symbol ochrany. Má liečivú moc upokojovať a harmonizovať. Je vhodným na regeneráciu tela, zmiernenie bolesti a podpory správnej činnosti srdca a trávenia. V poradí druhým kameňom mesiaca august je spinel. Spinel je minerál zložený z oxidu horečnato-hlinitého. Popri iných farbách patrí k najpopulárnejším jeho červená a ružová varianta. Vďaka jeho stupňu tvrdosti (na Mohsovej strupnici 8) je ideálnym na osadenie do šperkov. Medzi zberateľmi je tento drahokam veľmi populárny. Spinel je známy prínosom blahodárnej omladzujúcej energie. Drahokam pomáha k dosiahnutiu úspechu a zachovaniu pokory. Je nápomocným pri ťažkých životných situáciách, dodáva odvahu a umožňuje znášať priveľké zaťaženie na organizmus. Z liečivých vlastností spinel tlmí zápaly, zníženú pohyblivosť a posilňuje imunitný systém. Z trojice augustových kameňov je posledným sardonyx - kombinujúci vrstvy sardu a ónyxu, ktoré vytvárajú jeho zaujímavé pruhované červeno-biele pásy. Je drahokamom sily, čestnosti a ochranných schopností. V oblasti vzťahov prináša dlhodobé šťastie, prosperitu a stabilitu. Odháňa smútok a depresie. Zlepšuje majiteľove vnímanie. Svojimi liečebnými vlastnosťami pomáha pri chorobách pľúc a kostí. Reguluje bunkový metabolizmus a pomáha k ukladaniu živín.

Peridot

Význam a história peridotu

Peridot je žltkasto zelená až zeleno-žltá drahokamová odroda minerálu olivín. V histórii bol často zamieňaný s inými drahokamami, ako je topás a smaragd. Ostrov Topazios v Červenom mori je údajným zdroj názvu „topás“, no v skutočnosti produkoval peridot. Svätyňu troch svätých kráľov v nemeckej katedrále, zdobí 200 karátový drahokam peridotu. Niektorí historici dokonca špekulujú, že slávna Kleopatrina zbierka smaragdov mohla byť v skutočnosti peridotová.

Slovo „peridot“ pochádza z arabského slova „faridat“, čo znamená klenot. Tento augustový kameň bol cenný v mnohých starovekých a stredovekých kultúrach. Objavil sa aj v kalichoch a kostoloch stredovekej Európy. Peridotový kameň bol po stáročia používaný aj ako ochranný talizman, ktorý mal chrániť majiteľa pred zlými duchmi a nočnými morami. Spája sa so 16. výročím svadby.

Pôvod peridotu

Peridot má úžasný príbeh. Pochádza zo zdrojov ako sú Čína, Mjanmarsko, Pakistan, Tanzánia, Vietnam a Spojené štáty. Niektoré sa na Zem dostali s meteoritmi, iné sa zase nachádzajú v exotických lokalitách ako Peridot Beach alebo Havaj. Egyptský ostrov Zabargad je najstarším zdrojom peridotu. Napriek tomu, že tento ostrov produkoval krásne drahokamy, jeho drsné podmienky mu priniesli zlovestné názvy ako Ostrov smrti a Ophiodes (hadí ostrov). Peridot z tohto ostrovu je po stáročia cenený a stále veľmi žiadaný.

Mjanmarsko je ďalším dôležitým zdrojom. Na severnom svahu Kyaukponu, hornatej oblasti v blízkosti drahokamového mesta Mogok sa v štrbinách nachádzajú kryštály peridotu. Drahokam z tejto lokality má sýtu farbu a vynikajúcu transparentnosť.

Arizona je hlavným zdrojom v USA. Mohutné sopečné erupcie pred mnohými rokmi spôsobili, že sa láva rozlievala po púštnej krajine, dnešnej indickej rezervácie San Carlos Apache, kde Apači pracovali v baniach celé desaťročia.

Tento augustový kameň sa na Zem dostal prostredníctvom meteoritov z pallastu (vyrobené z niklu, železa a olivínu). Mnohé meteority, ktoré spadli na Zem obsahovali olivín, ale iba niekoľko z nich malo peridot v kvalite drahokamov.

Starostlivosť a čistenie peridotu

Vďaka tvrdosti 6,5 až 7 na Mohsovej stupnici je peridot mäkší ako iné drahokamy, preto sa neodporúča na každodenné nosenie v prsteni. Môže byť poškodený niektorými kyselinami a dokonca aj v styku s potom. Na čistenie peridotu sa nesmie používať parný, ani ultrazvukový čistič, pretože peridot je citlivý na zvýšenie teploty. Najbezpečnejšie je použiť jemný saponát, teplú vodu a mäkkú kefu. Skladovať sa má opatrne, aby nedošlo k poškriabaniu drahokamami s vyššou tvrdosťou.

Viac o peridote

Spinel

Význam a história spinelu

Názov „spinel“ pochádza z latinského slova „spina“ a v preklade znamená “tŕň”. Tento druhý augustový kameň je dodávaný v mnohých farbách: intenzívna červená, žiarivá ružová, oranžová, fialová, modrá a modrasto zelená.

Spinel si ľudia po stáročia mýlili s inými drahokamami a to najmä s rubínom. Až v 18. storočí bol spinel jasne oddelený od rubínu a to na základe jeho chemických rozdielov. Tento historicky červený spinel je dnes zasadený do britskej kráľovskej koruny, tesne nad diamantom Cullinan II s hmotnosťou 317, 40 karátov.

Červený spinel bol spolu s ďalšími drahokamami považovaný za liek na všetky druhy straty krvi a zápalových chorôb. Verilo sa, že červené drahokamy zmierňujú hnev a podporujú harmóniu. Tento augustový kameň je spájaný aj s 22. výročím svadby.

Pôvod spinelu

Tento augustový drahokam sa nachádza na niekoľkých miestach. Medzi hlavné zdroje patrí Tadžikistan, Mjanmarsko, Srí Lanka, Vietnam, Tanzánia a Pakistan. Niektoré zdroje sú známe tým, že vyrábajú spinely s farbou ako silno ružová alebo červená. Srí Lanka je ostrov pokladov vrátane zafíru, rubínu a granátu. Modrý, ružový a fialový spinel sa ťaží v južnej časti krajiny. Bohatým zdrojom sú aj kopce Strednej vysočiny v okrese Ratnapura.

Mjanmarský kamenný trakt Mogok je ďalším plodným zdrojom, kde sa okrem spinelu nachádza aj rubín a zafír. Drahokamy sú tak prirodzene lesklé, že ich miestni obyvatelia nazývajú „leštený duch“. Región Luc Yen v severnom Vietname produkuje tento augustový kameň v sýto červenej, purpurovej, ružovej a fialovej farbe od 80. rokov minulého storočia. Od roku 2 000 tam boli nájdené aj modré spinely.

Od roku 2 007 sa v Tanzánii objavil ružovkastý oranžovo-červený, fialový a modrý spinel.

Starostlivosť a čistenie spinelu

Spinel má na Mohsovej stupnici tvrdosti číslo 8 a teda je vhodným drahokamom na osadenie do prsteňov. Na čistenie sa môžu použiť aj ultrazvukové a parné čističe, avšak prítomnosť inklúzií môže predstavovať problém. Najbezpečnejšou alternatívou je teplá mydlová voda. Spinel je stabilný aj v prípade, že je vystavený svetlu a rôznym chemikáliám. Vysoká teplota môže tomuto kameňu spôsobiť vyblednutie farieb.

Viac o spineli

Sardonyx

Význam a história sardonyxu

Sardonyx, najstarší z augustových kameňov, je kombináciou dvoch typov chalcedónu (kryptokryštalického kremeňa): sardu a onyxu. Pásy hnedo-červenej až tmavočervenej farby sa striedajú s typicky bielymi alebo čiernymi vrstvami onyxu. V dávnych dobách bol sardonyx obľúbeným kameňom rímskych pečatí a pečatných prsteňov, pretože sa naň nelepil horúci vosk. Po tisícročia sú farebné pásy tohto augustového kameňa obľúbeným materiálom pre portréty.

Ako je uvedené v Starom zákone, verí sa, že sardonyx je jedným z kameňov, ktorý predstavuje silu duchovného života. Rímski vojaci ho nosili na ochranu v bitke. Dnes je tento kameň spojený s odvahou, šťastím a jasnou komunikáciou, ktorá prináša stabilitu manželstva a partnerstiev.

Pôvod sardonyxu

India je pozoruhodným zdrojom sardonyxu s dobrým kontrastom medzi farebnými vrstvami. Okrem iných lokalít sa nachádza aj v Brazílii, Nemecku, Česku, Slovensku, Madagaskare, Uruguaji a v USA.

Starostlivosť a čistenie sardonyxu

Tento kameň má na Mohsovej stupnici tvrdosti číslo 6,5 až 7. Pri jeho nosení je potrebná opatrnosť, najmä ak sa nosí ako prsteň. Sardonyx sa, rovnako ako ostatné formy chalcedónu, bežne zafarbí. Vysoká teplota, či už pri výrobe alebo opravách šperkov, môže ovplyvniť farbu drahokamu. Ultrazvukové a parné čističe by sa mali používať veľmi opatrne. Najbezpečnejšou možnosťou starostlivosti je mydlová voda nanesená kefkou s mäkkými štetinami.

 

 

 

Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.