Apríl

Tí, ktorí sa narodili v apríli, majú šťastie, že je ich ochrancom a nositeľom pozitívnych vlastností práve diamant. Svojimi vlastnosťami je diamant najodolnejším zo všetkých materiálov. Na Mohsovej stupnici tvrdosti zastáva najvyššiu pozíciu, s číslom 10. Drahokam je taktiež bohatý na históriu, nachádza sa na rôznych unikátnych miestach. Je ideálnym kameňom k zásnubám a oslave 60. výročia svadby. Navyše v sebe nesie všetky dôležité vlastnosti, ktorými partneri vynikajú, aby spolu dokázali zostať viac ako pol storočia.

Viac o kameni

Diamant

Zložením drahokamu je čistý uhlík. Každý prírodný diamant sa rodí vnútri Zeme - v hĺbke približne 150 až 250 km pod zemským povrchom, v sprievode teploty vysokej okolo 1000 - 2000 stupňov Celzia. Pokiaľ by ste mali šťastie a na špecifických miestach by ste v prírode diamant objavili, na prvý pohľad by sa Vám nemusel zdať ako nádherný. Na to, aby získal svoj jedinečný lesk, čistotu a tvar, musí prejsť rukami odborníkov- šperkárov. Diamant je jedným z najvyhľadávanejších a zbožňovaných drahokamov na svete. Tí, ktorí sa narodili v apríli, majú to šťastie, že ide o kameň, ktorý je symbol jasnosti a sily. Jeho tvrdosť a pevnosť zároveň, odráža nezlomnú vôľu a vytrvalosť znameniam: Lev a Býk. V skutočnosti je diamant taký silný, že jeho názov pochádza z gréckeho slova „adamas“ čo znamená „neporaziteľný“ alebo „nerozbitný“. Kúzlo diamantu bolo cenené dlho pred tým, ako sa stal aprílovým kameňom. Jeho silu vnímali mnohé kultúry ako symbol evolúcie. Svoju hodnotu získal aj na základe sily, ktorú reprezentuje. Diamant považujeme za symbol pravdy, čistoty, vytrvalosti, jednoty a večnosti. Miesto, odkiaľ pochádza je rovnako fascinujúce ako tradícia, ktorá ho obklopuje.

Diamant

Význam a história diamantu

Láska k aprílovému kameňu sa začala v Indii, kde sa diamanty zbierali z riek a potokov. Už vo štvrtom storočí pred našim letopočtom sa s nimi obchodovalo, pretože po nich túžili ľudia z vyššej vrstvy. V roku 1 400 sa stali módnym doplnkom európskej elity. Prvý diamantový zásnubný prsteň venoval rakúsky arcivojvoda Maximillián svojej snúbenici Márii Burgundskej v roku 1 477.

Na začiatku 17. storočia sa Brazília ukázala ako dôležitý zdroj, pretože zásoby diamantov v Indii začali klesať. Tieto drahokamy boli objavené zlatokopmi, ktorí prechádzali štrkom na brehoch rieky Jequitimhonha v Minas Gerais. Brazília dominovala na trhu s diamantmi viac ako 150 rokov.

Objav diamantov v blízkosti Kimberley v Južnej Afrike na konci 60. rokov 19. storočia znamenal začiatok moderného trhu s diamantmi. V roku 1 888 založil podnikateľ Cecil Rhodes spoločnosť De Beers Consolidated Mines Limited. Do roku 1 900 táto spoločnosť ovládla zhruba 90 % svetovej produkcie diamantov. Najväčší nájdený diamant s váhou 3 106 karátov bol získaný z juhoafrickej bane Premier v roku 1 905. Z tohto drahokamu u bol vybrúsený hruškovitý diamant Cullian s hmotnosťou 530 karátov, známy aj ako Veľká hviezda Afriky. Nachádza sa spolu s ostatnými korunovačnými klenotmi v londýnskom hrade (Tower of London).

Anonymný básnik z druhého storočia tvrdil, že tento aprílový kameň chránil pred zlým pohľadom, ktorý údajne spôsoboval chorobu, chudobu a dokonca aj smrť. Verilo sa, že má liečivú silu. V priebehu niekoľkých storočí bol diamantový kameň považovaný za protilátku proti jedu a poskytoval ochranu pred morom. Hovorí sa, že zabezpečuje dlhovekosť, silu, krásu a šťastie.

Diamant je nielen aprílovým kameňom, ale aj darom 60. a 75. výročia svadby. V dnešnej dobe je diamantový zásnubný prsteň univerzálnym symbolom lásky a manželstva.

Pôvod diamantu

Kameň pre mesiac apríl sa ťaží po celom svete. Začiatkom roku 2 000 sa ako hlavní producenti neopracovaných diamantov pridali k Južnej Afrike aj ďalšie africké národy ako Demokratická republika Kongo a Botswana. Bývalý Sovietsky zväz otvoril svoju prvú veľkú baňu v roku 1 960. Rusko je teraz jedným z najlepších výrobcov. Ťažba diamantov sa dramaticky rozšírila otvorením bane Argyle v Austrálii v roku 1 983 a objavením niekoľkých ložísk diamantov v severnej Kanade v 90. rokoch minulého storočia.

Východný ruský Sibír predstavuje od roku 2 013 najlepšie podmienky na ťažbu diamantov. A to vďaka perfektnému prostrediu: tundra, chladné teploty, krátke dni. Najlepším zdrojom sú zvislé masy vyvretej horniny. Hlavná ruská spoločnosť Alrosa odhaduje, že v mrazivej tundre sa nachádza ešte 970 miliónov karátov diamantov.

Diamanty v Botswane ležia v typicky horúcom, polosuchom východnom regióne krajiny. Plodné bane priniesli rozmach ekonomiky a vytvorili rastúcu strednú triedu. Krajina je tiež centrom diamantov, kde sa zhodnocuje približne 40 percent svetovej ponuky neopracovaných diamantov.

Starostlivosť a čistenie diamantu

Diamant (10 na Mohsovej stupnici tvrdosti) je dostatočne odolný na to, aby mohol byť čistený ultrazvukovým čističom. Ak má diamant veľa inklúzií alebo bol upravovaný, je najlepšie ho vyčistiť handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, alebo použiť teplú vodu, mydlo a jemnú zubnú kefku. Diamantové šperky je dobré pravidelne čistiť, aby si v priebehu času zachovali krásu a integritu.

Viac o diamante
Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.