December

Tyrkenit, tanzanit a zirkón sú narodeninové kamene mesiaca december. Ťažia sa po celom svete a každý z nich disponuje svojim jedinečným modrým vzhľadom. Tanzanit má modrú až modrastú purpurovú farbu. Tyrkenit zase intenzívnu modrú až zeleno-tyrkysovú a zirkón môže byť dúhový. Všetky tri decembrové kamene majú svoj jedinečný vzhľad spojený s modrými odtieňmi.

Viac o kameňoch

Tyrkenit

Tanzanit

Zirkón

Drahokam tyrkenit si ľudia často mýlia s tyrkysom, no v skutočnosti sa jedná o modro zafarbený minerál howlit, alebo magnezit. Vyskytuje sa v matnom, žilkovanom, či mramorovanom vzhľade. Je mierne chladivým kameňom, no prejavuje sa ako mimoriadne ukľudňujúci. Účinky drahokamu sú vynikajúce proti nespavosti a utíšení príliš aktívnej mysle. Svoju silu rovnako ukazuje v potláčaní zlosti, prekonáva staré emočné bloky. Posilňuje kladné povahové vlastnosti, podporuje trpezlivosť, čoho následkom môže byť aj zvýšenie predaja, či celkového blahobytu majiteľa. Tyrkenit do Vášho domu prinesie požehnanie. V poradí druhým kameňom mesiaca december je tanzanit, ktorý je na základe jeho objavenia v roku 1967 považovaný za kameň 20. storočia. Patrí medzi drahokamovú odrodu zeleného ziositu, jeho sfarbenie sa pohybuje na škále od tmavšej modrej, cez fialovú, až pastelovo modrú. Na známej Mohsovej stupnici sa svojou tvrdosťou pohybuje na čísle 6-6,5, vďaka čomu je ideálnym kandidátom na osadenie do šperkov. Tanzanit svojmu majiteľovi pomáha brať veci menej vážne a získať kontrolu nad svojim životom. Vôkol neho rozptyľuje všetku negativitu, harmonizuje negatívne výkyvy nálad. Posilňuje sebaovládanie, čím majiteľa uvoľní od nadmerného stresu a starostí. Posledným kameňom je zirkón, ktorý si už v minulosti pre jeho podobný vzhľad, vysoký lesk a index lomu, častokrát zamieňali s diamantom. Prepracovanému zirkónu iba málokto uverí, že sa nejedná o diamant. Pre svoje vlastnosti je zirkón najvhodnejším kameňom na redukciu napätia a nervozity. Jeho sila spočíva aj v liečení dýchacích ťažkostí, znížení horúčky, či problémoch s tráviacim traktom. Považuje sa za nositeľa bohatstva, je symbol majetku, hojnosti a peňazí. Pokiaľ ste narodený v mesiaci december, ponúkame Vám skutočne širokú škálu- vlastnosťami štedrých kameňov. Veríme, že si na svojej ceste vyberiete toho správneho ochrancu.

Tyrkenit

Význam a história tyrkenitu

Tyrkenit je polopriesvitný až nepriehľadný drahokam. Má modrú až zelenú farbu a môžu ním prechádzať „žilky“ (zvyšky skaly v ktorej sa vytvoril). Cenený je už po tisícročia. Ozdobovali sa ním faraóni starovekého Egypta. Čínski remeselníci ho vytesali už pred viac ako 3 000 rokmi.

Predpokladalo sa o ňom, že má mnoho prospešných schopností ako záruka zdravia a šťastia. Od 13. storočia sa verilo, že chráni pred pádom (najmä z koní) a keď sa blížila katastrofa, mal sa rozpadnúť. Hinduistickí mystici tvrdili, že ak pridržíte tyrkenit smerom k mesiacu, zaistí to fantastické bohatstvo.

Predstavoval tiež dôležitú úlohu v živote domorodých Američanov. Apači si mysleli, že tyrkenit možno nájsť pri dúhe. Verili, že pripevnenie kameňa k luku alebo strelnej zbrani spresní jeho cieľ. Pueblo tvrdil, že tyrkenit dostal svoju farbu z neba, zatiaľ čo Hopi si myslel, že drahokam bol vyrobený jaštericami.

Tento decembrový kameň zdobí pohrebnú masku egyptského kráľa Tuta, ktorý vládol viac ako pred 3 000 rokmi. Tiež sa objavuje v šperkoch patriacich modernejším rodom: Wallace Simpson, vojvodkyňa z Windsoru, nosila známy ametystový a tyrkenitový náhrdelník od Cartiera. Drahokam je tiež klenotom 11. výročia svadby.

Pôvod tyrkenitu

Tyrkenit sa v iránskom okrese Nishapur ťaží viac ako 1 000 rokov. Drahokamy z tohto regiónu sa nazývajú „robinova vajíčková modrá“, „nebeská modrá“ a „perzská modrá“.

Napriek tomu, že Nové Mexiko bolo do 20. rokov minulého storočia najväčším výrobcom tyrkenitu v USA, dnes väčšina americkej produkcie pochádza z Arizony a Nevady. Bane majú sugestívne názvy ako Dry Creek, Easter Blue, Emerald Valley a Box. Najdôležitejšou je baňa Kingman v Arizone, pretože je prvým historicky dôležitým zdrojom tyrkysového drahokamu.

Čína je dnes najväčším svetovým výrobcom tohto decembrového kameňa. Provincia Hubei v strednej Číne, produkuje najviac tyrkenitov.

Starostlivosť a čistenie tyrkenitu

Niektoré tyrkenity sú vylepšené tak, aby sa zlepšila ich trvanlivosť, vzhľad a lesk. Podľa Mohsovej stupnici má číslo 5 až 6. Drahokam je možné chemicky vylepšiť pridaním epoxidovej alebo akrylovej živice, čím zabezpečí väčšiu tvrdosť a lepšiu farbu.

Tyrkenit je vo všeobecnosti odolný voči svetlu, ale vysoké teplo mu môže spôsobiť zmenu farby a následné poškodenie. Rovnako ho môžu poškodiť kyseliny, niektoré chemikálie, kozmetika a pozor si treba dávať aj na kožné oleje a pot. Bezpečné je čistenie teplou mydlovou vodou, avšak ultrazvukové a parné čistenie vhodné nie je.

Viac o tyrkenite

Tanzanit

Význam a história tanzanitu

Tanzanit je vo svete farebných kameňov relatívne nováčikom. Ide o jeden z najvzrušujúcejších objavov 20. storočia. Modré kamene pochádzajúce z Tanzánie boli identifikované ako minerálny zoisit. Do roku 1 967 pospektori (hľadači zlata) lokalizovali ako primárny zdroj tohto kameňa kopce Merelani. Tanzanitový kameň je často, pre svoju sýtu farbu, popisovaný ako zamatový. Má modrú až fialovú farbu, pričom modrá je považovaná za najcennejšiu.

Vďaka svojim živým farbám, vysokej čistote a potenciálu veľkých brúsených kameňov sa stal tanzanit senzáciou. Dnes to nie je len decembrový kameň, ale aj klenot 24. výročia svadby.

Pôvod tanzanitu

Merelani Hills v severnej Tanzánii je jediným miestom na Zemi, kde sa tanzanit ťaží. V rámci veľkých mechanizovaných operácií viac ako 100 metrov pod zemou, si tento drahokam získava tisíce pracovníkov. Severne od baní sa týči zasnežené Kilimandžáro.

Starostlivosť a čistenie tanzanitu

Tanzanit (6 až 7 na Mohsovej stupnici tvrdosti) je odolný voči vplyvom tepla, svetla a bežným chemikáliám. Napriek tomu však môže pri vystavení vysokým teplotám, alebo náhlym zmenám teploty prasknúť.

Väčšina tanzanitu začína ako hnedastý zoisit, ktorý je po tepelnom spracovaní modrý až fialový. Jeho výsledná farba je trvalá a sýta.

Tanzanitový kameň je najlepší na osadenie do náušníc alebo príveskov. Aj keď sa neodporúča na denné nosenie do prsteňa, s určitou starostlivosťou môže byť atraktívnym šperkom na každú špeciálnu príležitosť.

Najlepšie je drahokam vyčistiť teplou mydlovou vodou. Neodporúčajú sa ultrazvukové ani parné čističe.

Viac o tanzanite

Zirkón

Význam a história zirkónu

Pôvod slova zirkón vyvoláva rôzne diskusie. Niektorí vedci sa domnievajú, že pochádza z arabského slova „zarkun“, čo znamená „vermilion“ (druh červenej farby). Iní si myslia, že zdrojom je perzské slovo „zargun“ – „zlatá farba“. Vzhľadom na širokú paletu farieb sa zdá, že obidva tieto odôvodnenia môžu byť správne. Zirkón nájdeme v červenej, oranžovej, žltej, hnedej, zelenej, modrej a dokonca aj bezfarebnej farbe. Posledný spomínaný je známy svojou brilantnosťou a zábleskami viacfarebného svetla nazývaného oheň.

V stredoveku sa predpokladalo, že tento decembrový kameň dokáže človeka uspať a odohnať zlých duchov. V hinduistickom náboženstve sa strieda s hessonitovým granátom ako jeden z deviatich drahokamov navaratny (sankrtské slovo, ktoré predstavuje “deväť drahokamov”). Pri spoločnom nosení týchto kameňov chráni nositeľa, prináša bohatstvo, múdrosť a dobré zdravie. Aj Viktoriáni mali záľubu v modrom zirkóne. Niektoré vzácne exempláre sa nachádzajú v anglickom klenotníctve z 80. rokov 19. storočia.

Pôvod zirkónu

Bohatstvo drahokamov Srí Lanky je legendárne: zafír v rôznych farbách, rubín, alexandrit, spinel, turmalín, mesačný kameň a zirkón sú len niektoré z drahokamov, ktoré sa tu objavili. Elahera, región v strednej časti Srí Lanky, je jednou z najproduktívnejších oblastí krajiny.

Austrálske mesto, Harts Range, je známy produkciou zirkónových kameňov v žlto-hnedej, oranžovo-hnedej, ružovej a fialovej farbe. Drahokamy sa ťažia aj na kopci s totožným názvom – „Zircon“.

Tento decembrový kameň sa ťaží aj v Mjanmarsku, Vietname a Kambodži.

Starostlivosť a čistenie zirkónu

Zirkón sa pohybuje na číslach od 6 do 7,5 na Mohsovej stupnici tvrdosti. Bežne sa tepelne spracováva na výrobu modrých, bezfarebných, oranžových, žltých a červených druhov. Pri vystavení svetlu sa vlastnosti zirkónu nemenia, kameň ostáva odolný. Vystavenie teplu však môže niektorým zrikónom zmeniť farbu. Tento decembrový drahokam je odolný aj v kontakte s rôznymi chemikáliami.

Keďže zirkón má tendenciu poškriabať sa, je najlepšie vyhnúť sa jeho noseniu v ťažších podmienkach ako napríklad pri práci na záhrade, športe alebo pri umývaní riadu. Najlepší spôsob čistenia je jemnou kefkou a teplou mydlovou vodou. Neodporúča sa parné a ultrazvukové čistenie.

Viac o zirkóne
Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.