Máj

Očarujúca zeleň smaragdu odzrkadľuje krásu a nádheru jari. Na Zemi existuje iba málo miest, ktoré majú vhodné geologické podmienky na vznik tohto májového kameňa. Jeho sýta zelená farba spočíva v rôznom obsahu chemických zlúčenín chrómu a vanádu. Čím viac ich smaragd obsahuje, tým intenzívnejšia je jeho farba.

Viac o kameni

Smaragd

Smaragd, kameň mesiaca máj, je obľúbený už tisícročia. Nositeľom tohto drahokamu dodáva pocit obnovy a znovuzrodenia. Kameň má perfektnú farbu hodiacu sa k jarným slnečným dňom. Variácie sýtej zelenej pripomínajú upokojujúcu a sviežu záhradu. Legendy hovoria, že smaragd má silu urobiť svojho nositeľa inteligentnejším a pohotovejším. Zmierňuje stres, depresie a prehlbuje pamäť. Niekedy sa dokonca verilo, že lieči choleru a maláriu. Dnes je drahokam vhodný k 20. a 35. výročiu svadby. Považujeme ho za symbol regenerácie a očisty, navyše priťahuje lásku a vernosť. Drahokam navodzuje príjemný súlad fyzickej a psychickej rovnováhy, vďaka čomu udržuje všetky vzťahy v harmónii. Najväčší smaragd na svete bol nájdený v roku 1695. Váži 217,80 karátov a je vysoký približne 10 cm. Z jednej strany je drahokam popísaný textami zahrňujúcimi modlitby, na druhej strane má vryté rôzne kvetinové ornamenty. Tento jedinečný smaragd bol v roku 2001 vydražený za sumu 2 200 000 dolárov. Kupec pochádza z Londýna, no jeho meno je dodnes neznáme.

Smaragd

Význam a história smaragdu

Smaragd očaroval všetkých od egyptských faraónov až po inckých cisárov. O Kleopatre bolo známe, že má vášeň práve pre tento drahokam. Dokonca ho používala aj vo svojich kráľovských ozdobách. Andská koruna, vyrobená v koloniálnej Južnej Amerike, je jedným z príkladov, ako si Španieli vážia tento májový kameň. Podľa tradície najväčší kameň smaragdu – Atahualpa, prevzal od posledného inckého cisára Atahualpu dobyvateľ Francisco Pizarro. Smaragdové a zlaté poklady získané z potopenej španielskej lode Nuestra Señora de Atocha predstavujú len malý zlomok koloniálneho bohatstva.

Slovo „smaragd“ pochádza zo starovekého gréckeho „smaragdos“, čo v preklade znamená zelený klenot. Rímsky autor Pliny starší, ktorý nešťastne zomrel pri erupcii sopky Vezuv, vo svojej encyklopédii napísal, že „nič nie je zelenšie“. Uviedol tiež, že tento drahokam má vďaka svojej jemnej zelenej farbe terapeutické vlastnosti, pretože upokojuje a odstraňuje malátnosť. Veď aj v dnešnej dobe sa hovorí, že zelená farba zmierňuje stres a uvoľňuje namáhané oči.

Predpokladalo sa, že tento zelený kameň má dokonca magickú moc. Ak si ho človek umiestnil pod jazyk, mohol vidieť do budúcnosti. Niektorí verili, že odhaľoval milencov, ktorí si dávali falošné sľuby.

Pôvod smaragdu

Už viac ako 500 rokov je Kolumbia zdrojom najlepších smaragdov, pretože kolumbijský smaragd je štandardom, podľa ktorého sa majú merať všetky ostatné. Pozoruhodné sú ťažobné miesta: Muzo, Chivor a Coscuez. Každá z týchto lokalít produkuje rôznu škálu farieb. Vo všeobecnosti sú smaragdy z oblasti Muzo tmavšie. V oblasi Chivor nesú skôr modro-zelenú farbu a v Coscuez sú objavené žlto-modré smaragdy.

Smaragd sa nachádza aj v štáte Minas Gerais v Brazílii. Jednou z najproduktívnejších lokalít je baňa Belmont. Ďalšou dôležitou lokalitou je Capoeirana. Ide o drsný región v ktorom pracovali prevažne nezávislí baníci.

Májový kameň sa môže objaviť dokonca aj v Afrike. Hlavným zdrojom je Zambia. Bane vo vidieckej oblasti Ndola sú známe výrobou smaragdov, ktoré sú modro-zelené a majú tmavší tón. Dôležitými producentmi toho drahokamu sú tiež Pakistan a Afganistan.

Starostlivosť a čistenie smaragdu

Smaragd je podľa Mohsovej stupnice tvrdosti na čísle 7,5 až 8. Preto je náchylnejší na poškriabanie viac ako diamant, ktorý je až na čísle 10. Tento zelený kameň je upravovaný tak, aby sa zlepšila jeho farba a jasnosť. Čistenie drahokamu zahŕňa:

1. Farbenie: Svetlejšie smaragdy s viacerými zlomeninami môžu byť nafarbené na zeleno, čím sa zvýrazní ich farba.

2. Výplň zlomeniny: Na vyplnenie povrchových zlomenín sa používajú oleje, vosky a umelá živica. Cieľom je znížiť viditeľnosť zlomenín a zlepšiť jasnosť. Objem prítomného plnivového materiálu záleží od rôzneho stupňa stability kameňa.

Smaragdové kamene si vyžadujú špeciálnu starostlivosť: nevystavovať teplu, zmenám tlaku vzduchu (napríklad v lietadle) a drsným chemikáliám. Nesmie sa umiestňovať do ultrazvukového čističa, pretože vibrácie a teplo môžu spôsobiť, že sa kameň zlomí. Vyplnené smaragdy môžu byť poškodené v horúcej vode (pri umývaní riadu). Najbezpečnejší spôsob čistenia týchto drahokamov je jemné vydrhnutie mäkkou kefkou a teplou mydlovou vodou.

Chcete vedieť viac o iných narodeninových
Narodeninove kamene

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.