Encyklopédia
drahokamov

Virtuálna encyklopédia drahokamov je cesta vedou a tradíciou drahých kameňov pochádzajúcich z celého sveta. Po rozkliknutí na konkrétny kameň sa dozviete všetky podrobné gemologické informácie potrebné pri výbere, či kúpe daného šperku. Pri každom drahokame Vás prevedieme jeho zaujímavou históriou, využitím, špecifickými vlastnosťami, faktami, kvalitou, či svojským vylepšením. Na jednom mieste - akadémii drahokamov, ponúkame všetky cenné rady. Ponorte sa do zaujímavého skúmania a zistite o drahokamoch, ktoré sprevádzajú Vaše najdôležitejšie životné okamihy, čo najviac.

Laboratórny Diamant

Laboratórny Diamant

Laboratórny diamanty, nazývaný aj Lab-Grown diamant je identický tvrdosťou, chemickým zložením aj kryštalickou štruktúrou s prírodným diamantom. Ide o diamant v pravom slova zmysle.

Laboratórny diamant je 100% diamant. Skladá sa z jediného prvku a tým je uhlík. Narozdiel od prírodných diamantov, ktoré sú staré viac ako miliardu rokov, laboratórne diamanty vznikajú pomocou moderných technológií v rukách človeka.

Viac o kameni

Moissanit

Moissanit

Oslnivý drahokam podobný diamantu - moissanit, je vo svojej prírodnej podobe naozaj vzácnym. Bol nájdený iba v nepatrnom množstve hviezdneho prachu v zemskom plášti, či v meteoritoch, ktoré dopadli na Zem.

Drahokam vesmírneho pôvodu podobný diamantu sa kvôli veľkému záujmu a ojedinelosti začal tvoriť aj v laboratórnom prostredí, kde sa napodobňujú všetky prírodné sily, ktoré stáli za zrodom moissanitu, ktorý nam dal vesmír.

Viac o kameni

Zirkón

Zirkón

Prírodný zirkón je farebný drahokam s vysokým leskom a lomom viacfarebného svetla, ktorého nazývame "oheň".

Zirkón je známy svojou brilantnosťou a zábleskami viacfarebného svetla. Je obľúbený najmä vďaka pestrej palete žltých, zelených, červených, červenohnedých a modrých odtieňov.

Viac o kameni

Tyrkys

Tyrkys

Azúrové nebo. Živé odtiene tyrkysovej definujú farbu, podľa ktorej je tento drahokam pomenovaný.

Tento živý modrý drahokam bol cenený aj obyvateľmi starovekého Egypta, Mezoameriky a Číny. Ide o vzácny fosfát, ktorý sa tvorí iba v najsuchších a najchudobnejších oblastiach Zeme.

Viac o kameni

Turmalín

Turmalín

Turmalín má, ako jeden z mála drahokamov, veľké množstvo farebných variácií.

Dodáva sa v rôznych farbách, vrátane intenzívnej fialovo-modrej, ktorá je typická pre brazílsku Paraibu.

Viac o kameni

Topás

Topás

Medovo-žltý. Ohnivo-oranžový. Cyklaménovo-ružový. Ľadovo-modrý. Či už v teplých alebo studených tónoch je topás lesklým a brilantným drahokamom.

Na trhu sa môžeme bežne stretnúť s bezfarebným topásom upravovaným do modra. Jedinečnejšie kúsky sú skôr ružovo-červené, purpurové alebo oranžové. Najlepšie zdroje pre získavanie topásu sú pohorie Ouro Prêto v Brazílii alebo ruské pohorie Ural.

Viac o kameni

Tanzanit

Tanzanit

Exotický tanzanit, ktorý sa na farebnej škále nachádza medzi modrou, fialovou až purpurovou, je možné nájsť iba na jednom mieste na svete a to v blízkosti majestátneho pohoria Kilimandžáro.

Tanzanit, ako modrofialová až purpurová odroda minerálu zoisit, je pomenovaný po Tanzánii. Ide o krajinu v ktorej bol v roku 1967 objavený. Stal sa jedným z najpopulárnejších farebných drahokamov.

Viac o kameni

Slnečný kameň

Slnečný kameň

Fenomenálne odrody slnečného kameňa vykazujú výrazný, žiarivý lesk nazývaný aventurescencia.

Slnečný kameň do života prináša svetlo a radosť. Svojmu majiteľovi pomáha nabrať životnú silu, šíri okolo seba dobrú atmosféru. Je kameňom líderstva. Zaháňa obavy a fóbie každého druhu.

Viac o kameni

Spinel

Spinel

Už po dlhé stáročia bol spinel, počas európskych korunovačných klenotov, považovaný za maskovaný rubín. Nazýval sa aj rubín Čierneho Princa.

Napriek tomu, že je spinel často zamieňaný s rubínom, má svoje prednosti, ktorými ohúri každého kupujúceho. Vďaka svojej dlhej histórii je k dispozícii v rôznych farbách.

Viac o kameni

Zafír

Zafír

Názov „zafír“ sa môže vzťahovať na akýkoľvek korund (minerál), ktorý nie je rubínový.

V závislosti od obsahu stopových prvkov môžu byť zafírové odrody minerálu korundu modré, žlté, zelené, oranžové, ružové alebo purpurové. Ak je drahokam vybrúsený ako kabošon, môže predstavovať šesťcípu hviezdu.

Viac o kameni

Rubín

Rubín

Rubín je najcennejšou odrodou minerálu korundu, medzi ktoré patrí aj zafír.

Bohatú červenú farbu drahokamu dodávajú stopy chrómu. V mnohých kultúrach si ľudia rubín dlhodobo cenia. Napríklad v starovekom sanskrite sa o rubíne hovorilo ako o „kráľovi drahých kameňov“.

Viac o kameni

Ruženín

Ruženín

Ruženín je drahokamová odroda kremeňa. Svoje meno nesie vďaka jemnej ružovej farbe. Farba ruženínu sa pohybuje od veľmi svetlej (takmer bielej) až po stredne tmavo ružovú.

Ruženín sa po stáročia spája s vernosťou a láskou, aj na základe čoho sa mu hovorí “kameň lásky”. Prehlbuje vnímavosť zmyslov a podporuje citlivosť. Svojmu majiteľovi pomáha v riešení problémov a učí trpezlivosti.

Viac o kameni

Peridot

Peridot

Žltozelený peridot, ktorý vzniká v láve, meteoritoch a hlboko v zemskom plášti je naozaj vzácnym klenotom.

Peridot je odroda minerálu olivín. V sopečných horninách ho môžeme nájsť ako uzlíky alebo ako kryštály lemujúce pohoria najmä v Mjanmarsku, či Pakistane.

Viac o kameni

Perla

Perla

Dokonalo žiariace guličky. Lesklé barokové drahokamy, teplé na dotyk. Perly sú jednoducho krásnym a organickým výsledkom prírody.

Vytvárajú sa v morských a sladkovodných mäkkýšoch. Perly sú lesklé, hladké, jemne zafarbené a okrem klenotníctva sa využívajú aj ako dekorácia.

Viac o kameni

Opál

Opál

Ohňostroj. Blesky. Galaxia. Vďaka hre s kaleidoskopickými farbami sa opál svojou výnimočnosťou nepodobá na žiaden iný klenot.

Opálové mikroskopické časti oxidu kremičitého rozptyľujú svetlo, ktoré pripomína blikajúce farby. Čím je opál viac vzorovaný a farebnejší, tým je jeho hodnota vyššia.

Viac o kameni

Morganit

Morganit

Morganit je ružová až oražovo-ružová odroda berylu - minerálu, ktorý je obsiahnutý aj vo vnútornej štruktúre smaragdu a akvamarínu.

Podobne ako smaragd a akvamarín, aj morganit patrí do minerálnej skupiny beryl. Tento klenot získava svoje jemné zafarbenie vďaka stopovým prvkom mangánu, ktorý sa následne dostáva do kryštalickej štruktúry morganitu.

Viac o kameni

Mesačný kameň

Mesačný kameň

Polodrahokam sa vo vnútri žiarivo leskne. Pripomína tak žiaru mesačného svitu.

Tento druh živca je oceňovaný najmä pre svoju žiarivú modrú farbu, ktorá je spôsobená rozptylom svetla v dôsledku mikroskopických vrstiev. Ide o obľúbený klenot viacerých klenotníkov.

Viac o kameni

Lapis lazuli

Lapis lazuli

Lapis lazuli je nádherná skala, skladajúca sa z niekoľkých minerálov - lazuritu, kalcitu a pyritu. Tento drahokam je obľúbený pre svoju nádhernú tmavomodrú farbu.

Lapis lazuli je cenný najmä pre svoju sýtomodrú farbu. Za najkvalitnejší zdroj tohto drahokamu sa považuje Afganistan, kde bol prvýkrát objavený už v 7. storočí pred Kristom.

Viac o kameni

Kunzit

Kunzit

Klenotníci majú kunzit v obľube práve pre jeho farebnú škálu, od jemnej pastelovo ružovej až po intenzívnu fialovú farbu.

Stopové prvky dodávajú tomuto ružovému až fialovému drahokamu charakteristické žiarenie. Ide o pomerne nový kameň, pretože prvýkrát bol objavený začiatkom 20. storočia.

Viac o kameni

Jadeit

Jadeit

V tomto prípade ide o dva samostatné drahokamy: nefrit a jadeit. V Číne je jadeit symbolom neba.

Jadeit oceňovali už obyvatelia starej Číny až po Aztékov a Mayov zo Strednej Ameriky. Tento drahokam je remeselne vyrábaný aj do rôznych umeleckých predmetov.

Viac o kameni

Iolit

Iolit

Podľa legendy používali Vikingovia pri pohľade na slnko kúsky iolitu na zníženie oslnenia.

Minerál iolit je známy tiež ako cordierit. Názov nesie podľa francúzskeho mineralóga Pierra Cordiera, žijúcim na prelome 18. a 19. storočia.

Viac o kameni

Granát

Granát

Granáty tvoria skupinu úzko príbuznú minerálom, vyskytujú sa takmer v každej farbe.

Granátová skupina ponúka drahokamy rôznych odtieňov od ohnivo červenej po intenzívne zelenú.

Viac o kameni

Smaragd

Smaragd

Smaragd je modrozelená až zelená odroda berylu, čo je druh minerálu, ktorý v sebe zahŕňa akvamarín.

Smaragd si kedysi obľúbili španielski dobyvatelia, indskí králi, faraóni a magnáti. Dnes sa tento drahokam nachádza najme v Afrike, Južnej Amerike a Strednej Ázii.

Viac o kameni

Farebný diamant

Farebný diamant

Oslnivá brilantnosť. Podmanivá farba. Práve tento druh diamantu je jeden z najcennejších drahokamov planéty.

Jemné farebné diamanty sú najvzácnejšie a najdrahšie zo všetkých drahokamov vôbec. Medzi najslávnejší ozdobný diamant patrí „Nádej“. Najdrahší drahokam, aký bol kedy vydražený je „Graff Pink“.

Viac o kameni

Diamant

Diamant

Diamanty patria medzi najcennejšie a najkrajšie prírodné výtvory.

Ide o najtvrdší klenot zo všetkých na Zemi. Je vyrobený iba z jedného prvku a tým je uhlík. Práve pre svoju bezfarebnosť a čistotu je veľmi cenným drahokamom. Väčšia časť diamantov je stará viac ako miliardu rokov, pretože sa formuje a vzniká hlboko v zemi.

Viac o kameni

Citrín

Citrín

Citrín je priehľadná, bledožltá až hnedo-oranžová odroda kremeňa.

Farba citrínu pochádza zo stopových prvkov železa. Ide o jeden z najpopulárnejších a najčastejšie kupovaných žltých drahokamov. Tento kameň je tiež atraktívna alternatíva pre topás alebo žltý zafír.

Viac o kameni

Akvamarín

Akvamarín

Svieži modrý odtieň akvamarínu je pomenovaný podľa morskej vody.

Akvamarín je modrá až zeleno-modrá odroda minerálu beryl. Jeho kryštály sú niekedy veľké až do 100 karátov. Pekne tvarované kryštály vytvárajú rôzne zaujímavé minerálne vzory.

Viac o kameni

Ametrín

Ametrín

Tento priehľadný kameň disponuje farbami ametystu a citrínu, preto sa nazýva ametrín alebo aj trystín.

Ametrín, jeden z najvzácnejších druhov priehľadného kremeňa, v sebe kombinuje dve farby: ametystovú fialovú a citrínovú oranžovú až žltú. Tieto farby spolu rastú v jednom kryštáli.

Viac o kameni

Jantár

Jantár

Jantár je časovou kapsulou prírody. Skamenená stromová živica, v ktorej sa nachádzajú čiastočky živých organizmov, pochádza spred milión rokov. Tento drahokam je jednoducho prírodným zázrakom.

Jedná sa o skamenenú živicu. Jantár má farbu podobnú slnku - oranžovú až zlatohnedú. Uchováva starodávny život vrátane hmyzu, lístia a dokonca aj škorpiónov alebo jašteríc.

Viac o kameni

Alexandrit

Alexandrit

V exteriéri zelený. V interiéri červený. Alexandrit je drahokam, ktorý mení farbu iba vďaka magickej sile prírody.

Ide o farebnú odrodu minerálu s názvom chryzoberyl, ktorý je za denného svetla modro-zelený a pri svetle žiarovky sa jeho farba mení na purpurovo-červenú. Drahokam alexandrit je tvrdý a odolný, no zároveň aj veľmi vzácny a cenný.

Viac o kameni

Ametyst

Ametyst

Podstata fialovej farby je významná pre korunovačné účely. Klenot ametyst je popri svojej kráse zároveň aj cenovo dostupný.

Fialová odroda minerálu kremeň je častokrát tvorená väčšími šesťstrannými kryštálmi. Kryštály ametystu sú sfarbené jemne zamatovo. Pochádzajú z afrických a juhoamerických baní.

Viac o kameni

Nie ste si istý veľkosťou prsteňa?

Sada na meranie

Chystáte sa objednať prsteň a neviete, akú veľkosť potrebujete? Vyplňte formulár nižšie a my vám zdarma zašleme meraciu sadu pre správne zistenie potrebnej veľkosti prsteňa.