Karáty a rýdzosť zlata
14k a 18k zlato a platina sa ako označenie karátov, teda podielu zlata v šperku, pre vyjadrenie čistoty zlata začalo používať v 19. storočí. Zlato je relatívne mäkký materiál. Bez menšieho úsilia ho môžeme ohnúť vlastnými rukami, ľahko sa poškriabe. Do zlata najvyššej rýdzosti sa nedajú osadiť drahé kamene, pretože pri silnejšom náraze by z neho mohli vypadnúť. V tomto prípade by sa mohli šperky zdeformovať a nedali by sa plnohodnotne vyleštiť. Pre dosiahnutie najlepších vlastností je riešením “legovanie”, čiže miešanie taveného zlata s inými kovmi. Proces legovania sa koná za špecifických podmienok, vo vopred danom pomere prímesí.
14k 18k zlato a platina – aké sú hlavné rozdiely?
Z dôvodu mäkkosti sa v šperkárstve čisté zlato (24k/22k) používa len príležitostne. V našich končinách je na základe vynikajúcich vlastností najviac využívané 14 a 18 karátové zlato (s obsahom 58,5 % a 75 % zlata). Pri výbere šperku v zlatníckej dielni Egne sa preto stretnete s variantami 14 a 18 karátového zlata s rýdzosťou 585 a 750, ktoré vynikajú svojou pevnosťou a trvácnosťou. 14k zlato je v porovnaní s 18k tvrdšie, viac odolné proti poškriabaniu a navyše, je cenovo dostupnejšie. Krehkejšie 18 karátové zlato obsahuje najväčší pomer zlata (75 % zlata a 25 % prímesí). Prímesy v zlate napomáhajú k vzniku farebných odtieňov. Každá prímes má vplyv na vlastnosti a rovnako hodnotu šperku.
Farba zlata: vznik žltej, ružovej a bielej farby zlata
Zlato sa vo svojej prirodzenej forme vyskytuje v žltej farbe. Výnimočnosť zlata spočíva vo vysokej odolnosti voči korózii, kyselinám a ďalším vplyvom prostredia. Na druhej strane je jeho nedostatkom relatívna mäkkosť. V porovnaní s platinou je malou nevýhodou jeho rôznorodá farba (biele, ružové zlato), ktorá sa dosahuje prímesami rôznych kovov, ako napríklad medi, železa, či striebra. Ružové zlato je spravidla kombinácia zlata a medi, niekedy aj s malým obsahom striebra. Úprava žltého zlata na biele (pomocou prímes paládia, striebra, zinku, medi, niklu) vzniká aj s využitím ródia, ktoré sa aplikuje na jeho povrch.
Ródiované šperky sú lesklejšie a odolnejšie. Navyše sa ľahko udržiavajú a sú hypoalergénne. Vrstva ródia sa dennodenným nosením, používaním parfémov, či lakov, po čase môže opotrebovať. Opotrebovaním (napr. poškriabaním povrchu) šperku sa vrstva ródia narúša, čo môže mať za následok aj zmenu farby. Preto je potrebné ródium po určitej dobe na šperku opäť obnoviť. Ponúkame Vám zopár užitočných rád, vďaka ktorým budú Vaše šperky vyzerať dlhé roky ako nové.
Benefity šperkov z mimoriadne odolného kovu – platiny
Vďaka svojej vysokej odolnosti je obľúbená aj striebristo biela platina, ktorá sa pre svoje benefity používa nie len v klenotníctve, ale aj zdravotníctve, či automobilovom priemysle. Dopyt po šperkoch z platiny rovnako ako ich cena, neustále rastie. Dnes sa o platine častokrát hovorí ako o materiále tretieho tisícročia. Aj v šperkárstve sa stáva čoraz populárnejšou. Šperky z platiny sú síce ťažšie, no mimoriadne kvalitné, čo má vplyv aj na konečnú cenu šperku. Jedná sa o tvrdý kov, vďaka čomu sú osadené drahokamy v bezpečí. Farba platiny je nemenná – nie je potrebné ju opätovne obnovovať. Oslňujúci je aj jej lesk, či nezničiteľnosť.
Popri odolnosti voči korózii je veľkou výhodou platiny aj jej minimálna údržba, čo je pri zlate menšou nevýhodou. Platinové šperky obsahujú vyššie percento rýdzeho kovu (v porovnaní s 18k zlatom so 75 % rýdzosťou má platina 90 až 95-percentnú rýdzosť). V zlatníckej dielni Egne využívame vysoko kvalitnú 95 % platinu. Šperky z platiny sú vhodné aj pre alergikov, nakoľko kov nevyvoláva žiadne alergické reakcie. Platina je luxusný kov, ktorý sa získava náročnou ťažbou. V najbohatších svetových ložiskách (Rusko, Afrika) sa ročne vyťaží 200 ton, čo je v porovnaní s ťažbou zlata iba zlomok. Nevýhodou platiny môže byť jej vyššia váha, ojedinelosť a zložitosť ťažby, čo má následne vplyv aj na cenu platinového šperku.
Ak hľadáte vysnívaný zásnubný prsteň z akéhokoľvek materiálu, pozrite si našu ponuku na www.egne.sk. Pokiaľ máte záujem o dokonale krásne obrúčky, kliknite na svadobné obrúčky z platiny. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na emailovej adrese: info@egne.sk.